Schody w każdym domu powinny nie być jedynie dobrze wykonane i solidne. Kiedy ładnie wyglądają, potrafią dodać uroku wnętrzom. Ponadto nie możemy zapominać o tym, że ta część mieszkania koniecznie musi być bezpieczna i wygodna, gdyż będziemy z nich korzystać codziennie, dlatego wspólnie zastanówmy się jak zaplanować schody w mieszkaniu.

  • Gdzie je umiejscowić?

Jeżeli planujemy budowę domu, możemy rozplanować go jak tylko chcemy. Schody powinny zawsze znajdować się w holu lub na korytarzu – jest to tak zwana strefa komunikacyjna domu. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest małe, dwupoziomowe schody mogą zostać umiejscowione w salonie.

  • Jak je wykończyć?

Sposób wykończenia schodów w naszym domu również jest istotny. Powinniśmy głównie wyeksponować i zwrócić uwagę na widoczne części schodów. Najbardziej popularnymi metodami na wyróżnienie schodów w naszym mieszkaniu jest cofnięcie podstopnicy, wyeksponowanie noska. Można również kontrastowo zróżnicować odcienie stopni i podstopnicy.

  • Jak wysokie, jak szerokie?

Jak wysokie i jak szerokie powinny być schody? Wysokość stopnia nie powinna być mniejsza niż 15 cm, ale również nie większa niż 18 cm. Właśnie wtedy nasza stopa nie zmęczy się. Jeśli zależy nam na postawieniu pewnie naszej nogi na stopniu – szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze – szerokość schodów powinna wynosić od 25 do 32 cm. Popularne są również jeszcze szersze stopnie schodów – od 80 do nawet 110 cm. Przy takich wymiarach poruszanie się kilku osób na schodach będzie swobodne, a także w czasie remontów czy wymiany mebli nie powinno być problemu.

  • Schody żelbetowe, drewniane czy stalowe?

Schody te powstają wraz z budową domu, gdyż są wbudowane wraz ze ścianami. Muszą być one dobrze wykonane – ale prezentują się świetnie. Schody drewniane czy stalowe montowane są później i łatwo zamienić je na inne. Zazwyczaj robione są na zamówienie.

Jak widać dom łączy wiele ścieżek osób w nich mieszkających, a schody są jedną z najczęściej uczęszczanych dróg. Aby więc ruch był odpowiednio kierowany, warto dobrze przemyśleć decyzje dotyczącą umiejscowienia i wyglądu schodów.