Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy aranżacji łazienki są różnego rodzaju płytki. Mogą być to płytki ceramiczne, gresowe, mozaika i wiele wiele innych.

 

Wybór takiego materiału wykończeniowego był podyktowany głównie przez fakt, że bardzo dobrze sprawdza się on w takim miejscu jak łazienka. Pomieszczenie to w dużym stopniu narażone jest na działanie wody i wilgoci, a płytki świetnie sprawdzają się w takim środowisku. Zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody tj. Okolice umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej.

 

Ponadto niewątpliwą zaletą płytek jest fakt, że dość łatwo utrzymać je w czystości – większość rodzajów można czyścić przy użyciu wody i płynu. Ale płytki są nie tylko praktycznym ale i bardzo efektownym rozwiązaniem. Oferty producentów to co najmniej kilkanaście kolekcji dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych dzięki czemu można stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze.

 

Okazuje się jednak, że część osób coraz chętniej rezygnuje z glazury w łazience, zamieniając ja na….farbę lub drewno. Czy takie rozwiązanie jest dobre? Tak, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie do tego typu wnętrz materiały. Na rynku dostępne są specjalne wodoodporne farby celowo przeznaczone do łazienki. Te nowatorskie farby nadają się nawet do pomalowania tak ekstremalnych miejsc jak ściana koło prysznica.

 

Można także wykorzystać elementy drewniane – np. w łazience w stylu retro dobrze sprawdzi się pomalowana boazeria. Drewno można wykorzystać także na podłodze oraz do zabudowy wanny. Wykorzystanie drewna nadaje łazience oryginalny klimat, sprawiając, że zyskuje ona charakter domowego spa.

 

Należy pamiętać o tym by wybrać odpowiedni rodzaj drewna, które dobrze sprawdzi się w wilgotnym pomieszczeniu łazienki i będzie odporne na zmiany temperatur. Nowością dostępną w sklepach są egzotyczne gatunki drewna, które bardzo dobrze sprawdzą się w łazience. Są to teak, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, jatoba i cedr. Z naszego rodzimego podwórka można wykorzystać drewno dębowe, jesionowe, modrzewiowe, jaworowe oraz wiązowe.

 

Dobrym pomysłem jest też połączenie różnych materiałów – np. płytek z farbą lub farby z drewnem. Trzeba to zrobić umiejętnie, tak aby wnętrze dobrze się prezentowało.