Choć styl glamour nie jest nowością, można w ostatnim czasie zaobserwować jego triumfalny powrót do różnych dziedzin naszego życia. Staje się coraz bardziej popularny i śmiało wkracza również do aranżacji wnętrz. Jest to styl, który może budzić dość skrajne emocje wśród odbiorców, ale jednego możemy być pewni – obok aranżacji łazienki w stylu glamour nikt nie przejdzie obojętnie.

Glamour – elegancja, przepych i kontrasty

Prawidłowe zdefiniowanie pojęcia glamour nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to z jednej strony styl pełen elegancji, szyku, czaru i uroku, a z drugiej przepełniony blaskiem, ale też nie stroniący od przepychu. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu jest bogate wzornictwo i ornamentyka w barokowym charakterze oraz połysk złota, srebra i szkliwionej ceramiki.

Glamour to również gra żywych i intensywnych kolorów oraz związanych z nimi kontrastów. Króluje w nim biel i czerń oraz metaliczny blask złota i srebra. Pojawić się może również mocna czerwień, fiolet, a nawet jaskrawy róż i fuksja. Niewykluczony jest też beż, jako naturalne tło dla żywych barw. Dlatego też decydując się na styl glamour nie możemy bać się kontrastów, takich jak elegancko zestawione czarne i białe płytki do łazienki.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, urządzając łazienkę w stylu glamour?

Płytki łazienkowe w stylu glamour

Ponieważ ze stylem glamour wiąże się blask, płytki do łazienki muszą mieć błyszczącą powierzchnię. Na szczęście producenci płytek oferują nam szeroką gamę wzorów i kolorów, które z pewnością będą pasować do naszego wystroju. W ich ofercie znajdziemy kafelki podłogowe i ścienne zarówno gładkie, jak i z kunsztownymi zdobieniami, mozaiki szklane oraz cięte, które pozwolą nam tworzyć ciekawe kompozycje. Doskonały efekt możemy uzyskać kładąc na podłogę gładkie płytki, a na ściany wzorzyste – na przykład ze stylizowanymi wzorami roślinnymi, pamiętając przy tym o właściwym umiarze.

Stylizowana ceramika łazienkowa i armatura

Glamour mogą być nie tylko płytki do łazienki, ale także umywalka, wanna oraz baterie łazienkowe.

W ofercie sklepów z wyposażeniem łazienek czeka na nas ogromny wybór kształtów i wzorów, a nawet i kolorów urządzeń sanitarnych. Możemy więc wybrać takie, które na dobre zmienią charakter naszej łazienki i pozwolą stworzyć wspaniałe kontrasty. Tak samo jest z armaturą – możemy wybrać baterie stylizowane na stare albo też bardziej nowoczesne. Wszystko zależy od naszego pomysłu, projektu.

Klasyczne białe sanitariaty będą doskonale kontrastować z czarnymi kafelkami na ścianach i podłodze. Odważniejsi natomiast mogą pokusić się o połączenie białych płytek łazienkowych z czarną wanną i umywalką. Wnętrze zyska w ten sposób niebanalną i oryginalną elegancję.

Meble – tylko stylowe

Urządzając łazienkę w stylu glamour musimy zrezygnować z tradycyjnych mebli łazienkowych. Tutaj trzeba postawić na odpowiedni wygląd. Konieczne będą więc meble stylizowane na antyki lub po prostu oryginalne „starocie” – ekstrawaganckie toaletki i krzesła, komódki w stylu art déco. Możemy je kupić w sklepie, z ogłoszenia w Internecie lub na targu staroci.

Akcesoria i dodatki

W każdej łazience musi znaleźć się lustro. Do stylu glamour wybierzmy lustro w metalowej zdobionej ramie. Może być ona czarna, podobna do wyrobów kowalstwa artystycznego, albo też złota, barokowa. Wieszaki na ręczniki powinny stanowić komplet z ramą lustra.

Nie możemy zapomnieć również o oświetleniu. Najlepsze będą kryształowe kinkiety i żyrandole, kojarzące się z luksusem, a także wspominanym już wcześniej pełnym blasku przepychem.

Nie tylko dla miłośników błyskotek

Pod określeniem glamour kryje się nie tylko gra kontrastów, ale także harmonia miedzy różnymi wzorami i elementami różnych trendów, przez co styl ten uważany jest za odważny. Pozwala on łączyć elementy w stylu retro i vintage z nowoczesną ceramiką i armaturą, a barokowe wzorzyste tkaniny z szklanymi i metalowymi elementami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyśmy własnoręcznie przerobili i pomalowali meble, nadając im nowego, ciekawego charakteru.

Styl glamour może podobać się nie tylko miłośnikom różnego rodzaju błyskotek, ale także osobom, które kochają pełne luksusu pałacowe wnętrza. Jest to styl dla osób, które kwintesencję elegancji widzą w błyszczących płytkach, mozaikach i kryształowych żyrandolach.