Bardzo często wykorzystywanym wykończeniem ścian w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka są płytki ścienne. Asortyment sklepowy jest tak bogaty, że bardzo ciężko zdecydować się na jeden konkretny model. Można dowolnie dobierać kształt, wzór, kolor czy też materiał, z których są wykonane. W tym segmencie zdecydowanie dominują płytki ceramiczne, jednakże coraz częściej spotyka się przypadki z zastosowaniem płytek szklanych, które nadają wnętrzu niezwykłej elegancji.

Najważniejsze parametry

Płytki, przede wszystkim, muszą być trwałe. Nikt z nas nie wyobraża sobie, że po roku od ich położenia zaczną pękać czy kruszeć. To niedopuszczalne, podobnie jak w przypadku innych materiałów wykorzystywanych do ozdoby ścian czy nawet podłóg  takich jak farby, tynki strukturalne, gres, posadzki dekoracyjne czy beton dekoracyjny.  Zatem warto sprawdzić najpierw niektóre parametry i przemyśleć sprawę wyboru tych najtańszych, gdyż mogą one nas mocno rozczarować. W tym przypadku wytrzymałość ma ścisły związek z jakością, a są one determinowane przez technologię produkcyjną. Wyróżnia się dwie główne metody – prasowanie oraz ciągnienie.

Funkcje ozdobne

Płytki mają sporo przydatnych w codziennym życiu zalet. Są ognioodporne, łatwe w czyszczeniu, naturalne, wytrzymałe, bez jakichkolwiek toksyn. Pomijając te użyteczne cechy, płytki pełnią jeszcze jedna rolę – mają ładnie wyglądać. Każdy z nas inaczej postrzega piękno, tak więc to też dlatego na rynku jest tak wielki wybór. Najczęściej płytki produkuje się w rozmiarze 20 x 20 cm, jednak coraz większą popularnością kupujących cieszą się te skrajne – duże oraz bardzo małe. Do wyboru mamy nie tylko płytki kwadratowe, ale również prostokątne czy też faliste.